• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان خراسان رضوی

   پزشکی قانونی در استان خراسان رضوی که قبل از این خراسان بزرگ ( شامل خراسان شمالی و جنوبی و رضوی) نامیده می شد، قدمتی دیرینه دارد. تاسیس پزشکی قانونی شهر مشهد مربوط به سال‌ها قبل می باشد، بطوریکه همواره در کنار دستگاه عدالت و دادگستری فعلی و با حداقل امکانات نقش بسزائی ایفا می کرده است.

   مدیرکل: دکتر آریا حجازی
   اگرچه اطلاع دقیقی از اولین پزشکی قانونی مشهد موجود نیست ولی طبق شواهد موجود پزشک قانونی از طرف اداره بهداری سابق، معرفی می شده است وبه صورت دایره ای در دادگستری فعالیت داشته است.

   حدود سال های قبل از 1330ساختمان دادگستری مشهد در خیابان امام خمینی (ره) دایر و پس از آن به ساختمان دیگری در میدان شهدا منتقل شد. از حدود سال 1337 در ساختمان مجاور محل فعلی آن یعنی خیابان شهید مدرس فعالیت داشته است و در تمام این سالیان پزشکی قانونی نیز در محل دادگستری با حداقل امکانات ونیروی انسانی با دستگاه عدلیه همکاری داشته است.

   اسامی مدیران پزشکی قانونی استان:
   1- دکتر نصرالله حجازی، دوره مدیریت از سال ابتدا تا سال 1372
   2- دکتر فرخ سالاری، دوره مدیریت از سال 1372 تا 1384
   3- دکتر غلامعلی زارع، دوره مدیریت از سال 1374 تا 1378
   4- دکتر آریا حجازی، دوره مدیریت از سال 1378 تا 1385
   5- دکتر محمد کاظمیان، دوره مدیریت از سال 1385 تا 1386
   6- دکتر حمید محبتی، دوره مدیریت از سال 1386 تا 1391 (ایشان هم اکنون در واحد معاینات غرب مشهد مشغول فعالیت هستند)
   7- دکتر آریا حجازی، دوره مدیریت از سال 1391 تا کنون

   در حال حاضر در ساختمان مرکزی این اداره کل که در خیابان سناباد- چهارراه پل خاکی واقع شده است: حوزه مدیریت، حوزه مالی و اداری، معاونت بالینی، معاینات روانپزشکی، امور کمیسیون های تخصصی، رایانه و آموزش و پژوهش مستقر بوده و فعالیت دارند. در ساختمان شماره 2 پزشکی قانونی شهر مشهد، واقع در خیابان شهید صابری، آزمایشگاه مرکزی، معاینات کشیک وتالار تشریح دایر می باشد. در مرکز معاینات شمال غرب مشهد واقع در بلوار وکیل آباد – وکیل آباد 48 و 50 معاینات بالینی انجام می شود و همچنین در مرکز معاینات جنوب شرق مشهد واقع در بلوار راه آهن بین شهید کاوه 3 و5 امور معایناتی همان حوزه شهر مشهد واحد های آمار ، کارگزینی و در حال انجام است.

   علاوه بر مراکز مذکور در 18 شهرستان استان نیز، مراکز پزشکی قانونی فعال است و بیش از یک سوم پرونده های مراجع قضائی استان به این مرکز ارجاع می شود و پزشکان و کارشناسان خدوم پزشکی قانونی با بهره گیری از جدیدترین علوم و فنون پزشکی بیش از چهل نوع خدمت ارزنده و متنوع را به مراجعه کنندگان ارائه می کنند.


   معرفی بخش‌های مختلف:
   واحد معاینات:

   در حوزه معاینات معاینات عمومی، تخصصی روانشناسی، استخدامی، فرزندخواندگی، اهداء عضو و اهدا جنین و ازکارافتادگی انجام می شود. واحد کشیک این اداره کل در بعد ازظهر روزهای عادی و تمام ساعات روزهای تعطیل در مرکز امام رضا مشغول به فعالیت می باشد به نحوی که در سال 92 در ساعت غیر اداری بیش از 23 هزار و هشتصد مورد معاینه بالینی در این واحد انجام شده است. در مجموع معاینات به طور متوسط در سال 92 ماهیانه بالغ بر سیزده هزار معاینه بالینی در پزشکی قانونی درسطح استان انجام شده است و در حوزه معاینات بخش روانپزشکی و کمیسیون‌ها نیز که رسیدگی به پرونده های قصور پزشکی، پرونده های مبهم پزشکی و روانپزشکی انجام می شود، بیش از هزار پرونده در سال بررسی می شود.

   واحد سالن تشریح:
   دراین واحدکه به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات می پردازد در سال 92 بالغ بر چهار هزار معاینه جسد انجام شده است.

   واحد آزمایشگاه:
   آزمایشگاه استان با پوشش استان های همجوار در سال 92 ببش از سی و دو هزار پرونده در چهار زمینه سم‌شناسی قانونی، آسیب‌شناسی قانونی، ژنتیک قانونی و سرولوژی قانونی بررسی کرده است.

   واحد پشتیبانی:
   (شامل حفاظت و اطلاعات، بازرسی، روابط عمومی و بسیج، مدیریت بحران ، برنامه و بودجه) ستاد حوادث غیرمترقبه این اداره کل همواره آماده شرکت در برنامه های ابلاغی مانند مانور ها و... می باشد.
   تعامل خوب و سازنده واحدهای مختلف این اداره کل موجب پیشرفت بسیار خوبی در راستای اهداف سازمان و خدمات دهی ارزنده به ارباب رجوع گردیده است بطوریکه از نتایج آن می توان به ایجاد سامانه هوشمند تلفن گویا با هدف اطلاع رسانی جامع به ارباب رجوع اشاره کرد که که در سال 92 توسط واحد روابط عمومی با همکاری واحد انفورماتیک این اداره کل راه اندازی گردید.

   واحد IT:
   نظر به لزوم ایجاد سامانه های دیجیتال در حوزه معاونت بالینی و تشریح، سیستم نرم افزاری اتوماسیون تخصصی با هدف ایجاد فرآیندهای الکترونیک مراحل ثبت، پذیرش، معاینه و صدور گواهی ارباب رجوع اداره‌کل پزشکی قانونی خراسان رضوی با انتخاب راه حل منطبق بر پیگیری کار تحت وب اقدام به استقرار این نرم افزار در سال 91 شد.
   این واحد اکنون با استقرار سامانه های حضور و غیاب سراسری و سامانه اموال تمام سعی خود را در بروز رسانی استفاده از خدمات الکترونیکی بکار گرفته است.
   سامانه اطلاعات پرسنلی اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی (ساپا) یکی دیگر از سامانه های تحت شبکه ای که توسط برنامه نویسان این اداره کل و با هدف ارزشیابی و یکپارچه سازی و سهولت دسترسی به اطلاعات کارکنان طراحی و نصب گردیده است و اکنون در مرجله آزمایش و تست نهایی خود می باشد.

   تعداد مراکز استانی:
   1- مرکز پزشکی قانونی شرق مشهد با خدمات: معاینات عمومی و تخصصی
   2- مرکز پزشکی قانونی غرب مشهد با خدمات: معاینات عمومی و تخصصی
   3- مرکز پزشکی قانونی سناباد مشهد با خدمات: معاینات تخصصی، کمیسیون‌ها، خدمات آموزشی و پژوهشی و خدمات اداری
   4- مرکز پزشکی قانونی امام رضا(ع) مشهد با خدمات: آزمایشگاهی، تشریح که 24ساعته به صورت کشیک‌های عصرو شب و ایام‌تعطیل ارائه خدمت می کند.
   5- مراکز پزشکی قانونی شهرستان‌های تربت حیدریه، تربت جام، کاشمر، درگز، سبزوار، قوچان، نیشابور، تایباد، رشتخوار، خواف، چناران، سرخس، فریمان، کلات، گناباد، نقاب، بردسکن با خدمات معاینات عمومی

   پروژه‌های مهم در این اداره کل:
   گسترش بخش پژوهش و کسب مقام سوم پژوهشی سازمان در سال 92
   راه اندازی بخش ژنتیک با رویکرد ایجاد بانک هویت ژنتیکی ایرانیان
   ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی با تهیه تجهیزات پیشرفته سم شناسی و راه اندازی تکنیک های نوین از جمله SPE و GCMASS)
   تاسیس گسترده ترین کتابخانه الکترونیکی تخصصی پزشکی با بیش از هفت هزار عنوان کتابدر تمام شاخه های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی
   اجرای طرح داد پزشک
   راه اندازی سامانه اطلاعات پرسنلی اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی(ساپا)
   راه اندازی ساخت سیستم تله فورنسیک (پزشکی قانونی از راه دور ) در سالن تشریح
   ارائه خدمات پستی در مراکز پزشکی قانونی – افزایش امنیت پاسخگویی ها و صرفه جویی در زمان
   اجرای سیستم تلفن گویای اداره کل و شرح تمامی خدمات
   اجرای سامانه اتوماسیون تخصصی
   تشکیل کمیسیون تخصصی تعیین علت فوت و ارتقاء کیفی شیوه تشخیص علت فوت در کالبد گشایی انجام شده

   سخن مدیر کل:
   پزشکی قانونی با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی و تکنولوژی های روز دنیا تمام سعی خود را در جهت برداشتن پرده از روی حقایق می نماید تا بتواند از این طریق چراغ راهنمای قاضی در اجرای عدالت باشد.