FA | EN | AR
چهارشنبه ٠١ فروردين ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 79
جمع بازديدها تاكنون: 334338
 7843 بازدید

مديركل: دكتر آريا حجازي


معرفي:
پزشكي قانوني در استان خراسان رضوي كه قبل از اين خراسان بزرگ ( شامل خراسان شمالي و جنوبي و رضوي) ناميده مي شد، قدمتي ديرينه دارد. تاسيس پزشكي قانوني شهر مشهد مربوط به سال‌ها قبل مي باشد، بطوريكه همواره در كنار دستگاه عدالت و دادگستري فعلي و با حداقل امكانات نقش بسزائي ايفا مي كرده است. اگرچه اطلاع دقيقي از اولين پزشكي قانوني مشهد موجود نيست ولي طبق شواهد موجود پزشك قانوني از طرف اداره بهداري سابق، معرفي مي شده است وبه صورت دايره اي در دادگستري فعاليت داشته است.

حدود سال هاي قبل از 1330ساختمان دادگستري مشهد در خيابان امام خميني (ره) داير و  پس از آن به ساختمان ديگري در ميدان شهدا منتقل شد. از حدود سال 1337 در ساختمان مجاور محل فعلي آن يعني خيابان شهيد مدرس فعاليت داشته است و در تمام اين ساليان پزشكي قانوني نيز در محل دادگستري با حداقل امكانات ونيروي انساني با دستگاه عدليه همكاري داشته است.

اسامي مديران پزشكي قانوني استان:
1- دكتر نصرالله حجازي، دوره مديريت از سال ابتدا تا سال 1372
2- دكتر فرخ سالاري، دوره مديريت از سال 1372 تا 1384
3- دكتر غلامعلي زارع، دوره مديريت از سال 1374 تا 1378
4- دكتر آريا حجازي، دوره مديريت از سال 1378 تا 1385
5- دكتر محمد كاظميان، دوره مديريت از سال 1385 تا 1386
6- دكتر حميد محبتي، دوره مديريت از سال 1386 تا 1391 (ايشان هم اكنون در واحد معاينات غرب مشهد مشغول فعاليت هستند)
7- دكتر آريا حجازي، دوره مديريت از سال 1391 تا كنون

در حال حاضر در ساختمان مركزي این اداره کل که در خيابان سناباد- چهارراه پل خاكي واقع شده است: حوزه مديريت، حوزه مالي و اداري، معاونت باليني، معاينات روانپزشكي، امور كميسيون هاي تخصصي، رايانه و آموزش و پژوهش مستقر بوده و فعاليت دارند. در ساختمان شماره 2 پزشکی قانونی شهر مشهد، واقع در خيابان شهيد صابري، آزمايشگاه مركزي، معاينات کشیک وتالار تشريح دایر می باشد. در مركز معاينات شمال غرب مشهد واقع در بلوار وكيل آباد – وكيل آباد 48 و 50 معاینات بالینی انجام می شود و همچنين در مركز معاينات جنوب شرق مشهد واقع در بلوار راه آهن بين شهيد كاوه 3 و5  امور معايناتي همان حوزه شهر مشهد واحد های آمار ، کارگزینی و در حال انجام است.

علاوه بر مراكز مذکور در 18  شهرستان استان نيز، مراكز پزشكي قانوني فعال است و بيش از يك سوم پرونده هاي مراجع قضائي استان به اين مركز ارجاع مي شود و پزشكان و كارشناسان خدوم پزشكي قانوني با بهره گيري از جديدترين علوم و فنون پزشكي بيش از چهل نوع خدمت ارزنده و متنوع را به مراجعه كنندگان ارائه مي كنند.


معرفي بخش‌هاي مختلف:  
واحد معاينات:
در حوزه معاینات معاینات عمومی، تخصصی روانشناسی، استخدامی، فرزندخواندگی، اهداء عضو و اهدا جنین و ازکارافتادگی انجام می شود. واحد کشیک  این اداره  کل در بعد ازظهر روزهای عادی و تمام ساعات روزهای تعطیل در مرکز امام رضا مشغول به فعالیت می باشد به نحوی  که در سال  92  در ساعت غیر اداری  بیش از 23 هزار و هشتصد مورد معاینه بالینی در این واحد انجام  شده است. در مجموع معاینات به طور متوسط در سال 92 ماهیانه بالغ بر سیزده هزار معاینه بالینی در پزشکی قانونی درسطح استان انجام شده است و در حوزه معاینات بخش روانپزشكي و كميسيون‌ها نیز که رسیدگی به پرونده های قصور پزشکی، پرونده های مبهم پزشکی و روانپزشکی انجام می شود، بیش از هزار پرونده در سال بررسی می شود.

واحد سالن تشریح:
دراین واحدکه به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات می پردازد در سال 92 بالغ بر چهار هزار معاینه جسد انجام شده است.

واحد آزمايشگاه:
 آزمایشگاه استان با پوشش استان های همجوار در سال 92 ببش از سی و دو هزار پرونده در چهار زمینه سم‌شناسي قانوني، آسيب‌شناسي قانوني، ژنتيك قانوني و سرولوژي قانوني بررسی کرده است.

واحد پشتيباني:
(شامل حفاظت و اطلاعات، بازرسي، روابط عمومي و بسيج، مديريت بحران ، برنامه و بودجه) ستاد حوادث غیرمترقبه این اداره کل همواره آماده شرکت در برنامه های ابلاغی مانند مانور ها و... می باشد.

تعامل خوب و سازنده واحدهای مختلف این اداره کل موجب پیشرفت بسیار خوبی در راستای اهداف سازمان و خدمات دهی ارزنده به ارباب رجوع گردیده است بطوریکه از نتایج آن می توان به ایجاد سامانه هوشمند تلفن گویا با هدف اطلاع رسانی جامع به ارباب رجوع اشاره کرد که که در سال 92 توسط واحد روابط عمومی با همکاری واحد انفورماتیک این اداره کل راه اندازی گردید.

واحد IT:  
نظر به لزوم ايجاد سامانه هاي ديجيتال در حوزه معاونت باليني و تشريح، سيستم نرم افزاري اتوماسيون تخصصي با هدف ايجاد فرآيندهاي الكترونيك مراحل ثبت، پذيرش، معاينه و صدور گواهي ارباب رجوع اداره‌كل پزشكي قانوني خراسان رضوي با انتخاب راه حل منطبق بر پيگيري كار تحت وب اقدام به استقرار اين نرم افزار در سال 91 شد.

این واحد اکنون با استقرار سامانه های حضور و غیاب سراسری و سامانه اموال تمام سعی خود را در بروز رسانی استفاده از خدمات الکترونیکی بکار گرفته است.

سامانه اطلاعات پرسنلی اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی (ساپا) یکی دیگر از سامانه های تحت شبکه ای که توسط برنامه نویسان این اداره کل و با هدف ارزشیابی و یکپارچه سازی و سهولت دسترسی به اطلاعات کارکنان طراحی  و نصب گردیده است و اکنون در مرجله آزمایش و تست نهایی خود می باشد.

تعداد مراكز استاني:
1- مركز پزشكي قانوني شرق مشهد با خدمات: معاينات عمومي و تخصصي
2- مركز پزشكي قانوني غرب مشهد با خدمات: معاينات عمومي و تخصصي
3- مركز پزشكي قانوني سناباد مشهد با خدمات: معاينات تخصصي، كميسيون‌ها، خدمات آموزشي و پژوهشي و خدمات اداري
4- مركز پزشكي قانوني امام رضا(ع) مشهد با خدمات: آزمايشگاهي، تشريح که 24ساعته به صورت كشيك‌هاي عصرو شب و ايام‌تعطيل ارائه خدمت می كند.
5- مراكز پزشكي قانوني شهرستان‌های تربت حيدريه، تربت جام، كاشمر، درگز، سبزوار، قوچان، نيشابور، تايباد، رشتخوار، خواف، چناران، سرخس، فريمان، كلات، گناباد، نقاب، بردسكن با خدمات معاينات عمومي

پروژه‌هاي مهم در این اداره کل:
گسترش بخش پژوهش و کسب مقام سوم پژوهشی سازمان در سال 92
راه اندازی بخش ژنتیک با رویکرد ایجاد بانک هویت ژنتیکی ایرانیان
ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی با تهیه تجهیزات پیشرفته سم شناسی و راه اندازی تکنیک  های نوین از جمله SPE و GCMASS)
تاسیس گسترده ترین کتابخانه الکترونیکی تخصصی پزشکی با بیش از هفت هزار عنوان کتابدر تمام شاخه های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی
اجرای طرح داد پزشک
راه اندازی سامانه اطلاعات پرسنلی اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی(ساپا)
راه اندازی ساخت سیستم تله فورنسیک (پزشکی قانونی از راه دور ) در سالن تشریح
ارائه خدمات پستی در مراکز پزشکی قانونی – افزایش امنیت پاسخگویی ها و صرفه جویی در زمان
اجرای سیستم تلفن گویای اداره کل و شرح تمامی خدمات
اجرای سامانه اتوماسیون تخصصی
تشکیل کمیسیون تخصصی تعیین علت فوت و ارتقاء کیفی شیوه تشخیص علت فوت در کالبد گشایی انجام شده

سخن مدیر کل:
پزشکی قانونی با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی و تکنولوژی های روز دنیا تمام سعی خود را در جهت برداشتن پرده از روی حقایق می نماید تا بتواند از این طریق چراغ راهنمای قاضی در اجرای عدالت باشد.


راهنماي خدمات

فيش حقوقي

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: مشهد، خيابان سناباد، چهارراه پل خاكي کدپستی: 9138615916
تلفن: 8425946، دورنگار: 8452100،
پیام کوتاه: 20001372